Seminarium Instytutu
W poniedziałek 11 marca w godz. 12:15-13:15 odbędzie się seminarium, podczas którego referat wygłosi prof. dr hab. Andrzej Śluzek.
Tytuł referatu: „Dekoloryzacja barwnych obrazów z wykorzystaniem odrobiny losowości”
Streszczenie
Przedstawiony będzie oryginalny algorytm dekoloryzacji, który pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy w skali szarości nawet dla trudnych obrazów kolorowych i przy wyjątkowo niskich kosztach obliczeniowych. Proponowana metoda zakłada, ale nie wykorzystuje bezpośrednio, standardowe odwzorowanie rgb-to-gray. Zamiast tego wykorzystywany jest zmodyfikowany algorytm floodfill z dodanymi elementami losowości. Poczynając od (nielicznego) zbioru pixeli, dla których jasność jest wyznaczana nieomal deterministycznie, jasności kolejnych pixeli są inkrementalnie definiowane przez kolory i intensywności ich już przetworzonych sąsiadów (a więc metoda jest lokalna). Okazuje się, że losowa struktura algorytmu nie pogarsza dekoloryzacji drobnych detali obrazu, a może pomóc w usuwaniu artefaktów, które często pojawiają się w metodach lokalnych.
Dodatkowo, algorytm umożliwia dodawanie nowych fragmentów obrazu podczas lub po zakończeniu dekoloryzacji bez konieczności modyfikacji parametrów algorytmu, które w przypadku innych metod definiowane są na podstawie treści całego obrazu (która oczywiście ulega zmienia po dodaniu nowych fragmentów).
Metoda została przetestowana (subiektywnie i obiektywnie) na dwóch najbardziej popularnych bazach danych, tzn. COLOR250 i obrazy Cadika, i porównana z kilkunastoma alternatywnymi algorytmami dekoloryzacji. Wyniki pokazują wyższość zaproponowanego algorytmu w metrykach opisujących zróżnicowanie intensywności obrazu szarego oraz zgodność jego gradientu z gradientami oryginalnego obrazu kolorowego. W ocenie subiektywnej oznacza to, że w obrazach monochromatycznych dokładnie widać drobne szczegóły, często lepiej niż w kolorowych oryginałach, a niewielkie nawet różnice kolorów są wyraźnie podkreślone.