Seminarium Instytutu: ,,Kryptografia wizualna w kolorze: kodowanie w losowych obrazach z optymalizacją czytelności”
W poniedziałek 7 listopada 2022 r. w godz. 12.00-13.00 w sali 3/40 w budynku 34 odbędzie się seminarium Instytutu Informatyki Technicznej. Prelegentem będzie dr hab. inż. Leszek Chmielewski, prof. SGGW.
Tytuł: Kryptografia wizualna w kolorze: kodowanie w losowych obrazach z optymalizacją czytelności
Autorzy: Leszek Chmielewski, Mariusz Nieniewski, Arkadiusz Orłowski
Streszczenie
W kryptografii wizualnej obrazy kodujące obraz będący sekretem, zwane udziałami, nie zawierają żadnej informacji o sekrecie. Udziały są często określane jako wyglądające losowo, lecz mają określoną strukturę. Przenoszenie lub przesyłanie niezrozumiałych obrazów, mających jednak określoną strukturę, wzbudza zainteresowanie strony trzeciej.
Proponujemy metodę kodowania obrazu barwnego w obrazach zawierających prawdziwy szum. Wskazują na to wyniki licznych testów losowości.
Nałożenie takich udziałów jest już samo w sobie dekodowaniem. Nie są do tego potrzebne żadne urządzenia. Z zasad kryptografii wizualnej wynika, że zdekodowany obraz ma zmniejszoną jasność. Dodatkowo, losowość udziałów powoduje, że w obrazie tym występują błędy, które jednak nie uniemożliwiają ludzkiemu oku rozpoznania treści obrazu. Pokażemy, jak można optymalizować jakość wizualną dekodowanego obrazu dobierając parametry kodowania. Prezentowane metody umożliwiają dalszą, bardzo znaczną poprawę jakości obrazu, jeśli strona odbierająca dysponuje komputerem.